mirek żak - Fotografia komercyjna i artystyczna - Mirosław Żak

Ciche uliczki Valdemossy

W naszej podróży po Majorce, wreszcie docieramy, do z pewnością, jednego z najurokliwszych miasteczek na Balearach – Valdemossy.

Miasto wkomponowane w pasmo górskie Serra de Tramuntana zasłynęło turystycznie przede wszystkim dzięki Chopinowi, któremu obecnie jest całkowicie podporządkowane. Jest tu muzeum w klasztornych celach, gdzie mieszkał Chopin wraz ze swoją kochanką - George Sand, festiwal chopinowski i mnóstwo związanych z nim pamiątek. Turyści krzątają się między słynnym klasztorem kartuzów, a pałacem króla Sancha.

Read more

Mirador d’es Colomer

Jak wspominałem w poprzedniej notce – droga na Cap De Formentor wiedzie przez punkt widokowy Punta de la Nao zwany Mirador d'es Colomer.

Niektórzy twierdzą, że to najpiękniejsze miejsce na Majorce. Niestety nie mogę tego zweryfikować, ponieważ widoczność tego dnia wyjątkowo nie sprzyjała podziwianiu wyspiarskich krajobrazów. Z tego też powodu zrezygnowaliśmy z dalszej penetracji Półwyspu Formentor.

Nie żałuję jednak tego, że „odpuściliśmy” drogę na sam czubek półwyspu. Żal mi natomiast, że nie mieliśmy już czasu na przejechanie się jedną z najsłynniejszych tras na świecie – drogi wiodącej na Sa Calobra z górską serpentyną Nudo de la Corbata (węzeł krawata).

Nie zapomnę jednak prędko widoku fal uderzających o ponad 300-metrowe klify i trasy wijącej się wzdłuż wybrzeża nad Portem Pollenca.

A więc jeszcze raz: Mirador d’es Colomer:

Read more